Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna
Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
„Dziewczyna słońca” – to tytuł najnowszej płyty Anna Rusowicz, na której znalazło się dziesięć piosenek zainspirowanych muzycznym bogactwem hippisowskiej złotej ery przełomu lat 60. i 70. XX wieku.

Głównym motywem utworów zawartych na albumie, artystka przekonuje, jego morałem, jest droga z mroku do światła, rozwój, rozkwitanie i wybaczanie.

Płytę otwiera piosenka tytułowa – wersja Anny, przeboju z 1979 roku nagranego przez duet Ada & Korda: Adę Rusowicz i Wojciecha Kordę – rodziców Anny i jak mówi: słowa napisała Agnieszka Osiecka. Tato skomponował ten utwór kilka lat przed moim przyjściem na świat, ale wiem, że rodzice zaśpiewali ją o mnie i dla mnie. Oboje mieliby w tym roku 80. urodziny. Wierzę, że w Niebie biegają po swoich hippisowskich łąkach, a dla mnie na Ziemi zostawili właśnie ten talizman: piosenkę.

Klamrą opowieści jest „Naiwna”. Epicka, soulowa ballada, która porusza temat szczególnie ważny dla Anny: to historia zdradzonej kobiety, która wspina się na wyżyny swojej dojrzałości, by opowiedzieć, że wszystkie w życiu podlegamy temu samemu cyklowi i jak ważna jest kobieca solidarność.

Album, na którym zaśpiewali również Kuba Badach i Andrzej Dąbrowski, ukaże się na płycie winylowej i kompaktowej oraz we wszystkich serwisach streamingowych. Autorką wykorzystanego na okładce portretu jest Ola Bodnaruś.

Krążek wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia nagrali:

• Anna Rusowicz – śpiew
• Paweł Zalewski, Krzysztof Zagajewski – gitary
• Tomasz Świerk, Marcin Cichocki – instrumenty klawiszowe
• Marta Zalewska – instrumenty smyczkowe
• Rafał Gańko, Sebastian Stanny, Marcin Gańko, Jarosław Bothur – instrumenty dęte
• Marcin Jadach – bas
• Tomasz Harry Waldowski – perkusja
• Bogusz Wekka – instrumenty perkusyjne

Polecam gorąco wysłuchanie rozmowy z Anną Rusowicz. Wywiad ilustrowany jest piosenkami pt. (w kolejności): Dziewczyna Słońca, Zielono mi oraz Naiwna.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Anną Rusowicz ilustrowanej piosenkami z albumu „Dziewczyna Słońca”
Gościem programu jest Weronika Włodarczyk – mezzosopranistka – studentka w klasie śpiewu dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, prof. AS na Wydziale Wokalnym Akademii Sztuki w Szczecinie i Jej Pani Profesor, przy okazji międzynarodowych sukcesów młodej śpiewaczki na dwóch międzynarodowych konkursach muzycznych we Włoszech i w Austrii, na których Weronika zdobyła Pierwsze Miejsca i Złote Medale. Pokłosiem tych zwycięstw było zaproszenie Jej do jednej z najbardziej renomowanych sal koncertowych na świecie – do słynnej wiedeńskiej Musiverein. Artystka zaśpiewała także w średniowiecznej katedrze włoskiej Tropei.
Henryk Miśkiewicz – saksofonista, kompozytor. Fot. Materiały prasowe artysty, źródło: https://www.facebook.com/photo?fbid=7307208105982388&set=t.100057927977037&locale=pl_PL
Henryk Miśkiewicz – saksofonista, kompozytor. Fot. Materiały prasowe artysty, źródło: https://www.facebook.com/photo?fbid=7307208105982388&set=t.100057927977037&locale=pl_PL
Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia i Chopin University Press
Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia i Chopin University Press
Głowa jazzowego klanu, wirtuoz saksofonów i klarnetów, kompozytor i bandleader – Henryk Miśkiewicz. Polecam gorąco spotkanie z wybitnym muzykiem przy okazji nagranego na nowo Jego utworu Kakaruka z Big Bandem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – Chopin Univeristy Big Band, czyli elitą jazzowej młodzieży pod dyrekcją Piotra Kostrzewy.

Kompozycja wciąż brzmi aktualnie pomimo, że artysta skomponował ją i zaaranżował ponad 40 lat temu. Inspiracją do tytułu było sylabizowanie w ten sposób niektórych rytmów w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji przez jej dyrygenta i dyrektora Andrzeja Trzaskowskiego.

Henryk Miśkiewicz podczas realizacji „odświeżanego” nagrania mówił m.in., że moje ówczesne zainteresowanie nowinkami technologicznymi, moogami, analogowymi syntezatorami, elektroniką z epoki przedkomputerowej, teraz współgra z fascynacją młodych ludzi tamtymi czasami i vintage’owym brzmieniem.

Natomiast Piotr Kostrzewa, szef Chopin University Big Band dodał, że dla młodych ludzi możliwość grania z tej klasy artystą to zaszczyt. A Henrykowi nie tylko udzielił się ich zapał, ale też obudziły się w nim, mam wrażenie, instynkty pedagogiczne: z każdym chciał wymienić jakąś uwagę, każdego chciał docenić, każdemu dać pograć. Nagraliśmy płytę pełną melodii, kolorów i rytmów, bardziej w duchu „Henryk Miśkiewicz przedstawia…” niż „the best of…”.

Utwór Kakaruka wielce utytułowanego muzyka zapowiada Jego kolejny album pt. „Come Back...”, który w czerwcu 2024 wyda Agencja Muzyczna Polskiego Radia z Chopin University Press.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Henrykiem Miśkiewiczem. Wywiad zamyka kompozycja artysty pt. „Kakaruka” nagrana z Chopin Univeristy Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy
Marcin Czerwiński „Czersky”. Fot. Materiały prasowe
Marcin Czerwiński „Czersky”. Fot. Materiały prasowe
Marcin Czerwiński znany również jako „Czersky” jest autorem niecodziennego momentu dla polskiej muzyki. Temu wokaliście, producentowi i kompozytorowi przyznano nie lada wyróżnienie, jakim mogą się pochwalić jedynie tacy artyści, jak bijący rekordy popularności Dawid Podsiadło czy Sanah. Marcin otrzymał Diamentową Płytę za album „Brokat – moje historie!”. Do tej prestiżowej nagrody przyznawanej przez Związek Producentów Audio Video dołożył też potrójną i poczwórną Platynę.

Koncertuje w całej Polsce. Może poszczycić się wielomilionowymi odsłonami na YouTube i w serwisach streamingowych. Przy okazji występów w Szczecinie chętnie mówił ze swoimi muzykami o pracy i piosenkach, m.in. pt.: Ulotnie, Brokat, California i Endorfina.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Marcinem „Czerskym” Czerwińskim ilustrowanej nagraniami z Jego repertuaru
Okładka płyty „Poczekalnia” Tadeusza Olchowskiego. Projekt graficzny Katarzyny Olchowskiej. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Okładka płyty „Poczekalnia” Tadeusza Olchowskiego. Projekt graficzny Katarzyny Olchowskiej. Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Śpiewa o tym, o czym każdy człowiek prędzej czy później się przekona, że najlepiej być sobą, nie unikać trudnych wyborów i z godnością przyjmować upływ czasu.

Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała właśnie Jego album pt. „Poczekalnia” z piosenkami do tekstów m.in. Jonasza Kofty. W drugiej części programu proponuję spotkanie z Tadeuszem Olchowskim ilustrowane utworami z tej płyty.
Zespół NO LOGO. Fot. Aneta Stabińska [Materiały prasowe grupy]
Zespół NO LOGO. Fot. Aneta Stabińska [Materiały prasowe grupy]
To jedyny numer, przy pisaniu którego płakałem. Głównym bohaterem jest nasz dziadek Rysiek. Niesamowity gość. Niektórzy z Was Go znali i wiedzą, jakim był człowiekiem. Ci, którzy Go nie znali, będą mieli okazję Go poznać przynajmniej trochę, słuchając tej piosenki.

Tak o przejmującym utworze Dziadek Rysiek, będącym trzecim singlem najnowszego albumu pt. „Przemytnicy miłości” zespołu NO LOGO, powiedział lider grupy, Adrian Łabanowski.

W hołdzie dla dziadka mojego ukochanego męża, Adriana obchodzącego 39-urodziny, wyreżyserowałam teledysk do tej piosenki, w którym główną rolę gra nasz synek Iwo i jego brat cioteczny Ignacy – dodała Maria Sadowska – żona Artysty, twórczyni takich filmów, jak m.in. „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” czy „Dziewczyny z Dubaju”. Najlepszym prezentem dla Adriana byłoby obejrzenie przez Was klipu i posłanie go dalej w świat, o co bardzo Was proszę – napisała na swoim Instagramie.

Ten piękny, wzruszający rodzinny utwór zabrzmi obok innych wydanych na kolejnej płycie zespołu NO LOGO, w trakcie spotkania z założycielem tej 6-osobowej grupy – Adrianem Łabanowskim.

Zespół powstał 16 lat temu w uroczym, leżącym przy granicy litewsko-polskiej miasteczku Sejny nad rzeką, żartobliwie nazwaną przez muzyków „Marychą”. Łabanowski szanowany w świecie artystycznym za nietuzinkowe pomysły łączenia ze sobą różnych gatunków muzycznych tworzy m.in. utwory reggae, wywodzące się bezpośrednio z rocka. Pisze również teksty, które z charakterystycznym dla siebie śpiewem, wręcz wydartym gardłem przedstawia publiczności na wielu koncertach. Z NO LOGO nagrywa też płyty. Pierwszą Panowie wydali pod nazwą „Wilki kochają kwiaty”.

Teraz przyszedł czas na kolejną pt. „Przemytnicy miłości” zarejestrowaną w składzie: Adrian „Adi” Łabanowski, Tomasz „Mały” Łabanowski, Tomasz „Rogaty” Szymański, Robert „Konik” Grygucis, Marcin „Bumcol” Karłowicz i Kamil „Burza” Burzyński. To miła okazja do spotkania z Adrianem Łabanowskim, który chętnie mówi nie tylko o albumie Jego zespołu wydanym przez wrocławską wytwórnię Luna Music, ale również m.in. o rodzinie i swojej malarskiej, performerskiej twórczości.

Wywiad otwiera kompozycja Gram z pierwszego albumu grupy, a zamyka Nie piję, nie palę z CD „Przemytnicy miłości”. Rozmowę ilustrują także utwory Bez wyrzutów i Dziadek Rysiek pochodzące z najnowszej płyty NO LOGO.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Arturem Łabanowskim z zespołu NO LOGO
Fot. Krzysztof Jędrzejak
Fot. Krzysztof Jędrzejak
Paul, Banan i Czipis – to pseudonimy artystyczne muzyków grupy WAKE UP GIANT powstałej w 2019 roku w Warszawie. Nie tylko w Ich przekonaniu najlepsze warunki do surfowania w naszej części Europy są we Władysławowie w powiecie puckim. Długie i regularne fale powstają tam kilkanaście godzin po kilkudniowym sztormie (a więc niekoniecznie latem). Tu najlepiej ujeżdżać na desce fale (…).

I o tym jest piosenka Surf, która była pierwszym singlem zapowiadającym album zespołu pt. „Zombi”. Ukazał się 12 kwietnia 2024 roku. Jego przesłaniem jest wołanie o przebudzenie i czerpanie radości z życia, uwolnienie się z oplatających nas – dosłownie i metaforycznie kabli, telefonów, tabletów i laptopów, natomiast głównym motywem ucieczka od technologii do człowieczeństwa, natury.

Godnym podkreślenia jest fakt, że WAKE UP GIANT realizuje w tej chwili nagranie hymnu Polskiego Związku Surfingu pt. „Wygramy dziś”. Zapewne niebawem będzie znany wszem i wobec. Ten projekt zespołu obok m.in. aktywności koncertowej, nagraniowej, antenowej w wielu rozgłośniach, także internetowej, na tyle zwrócił uwagę poważanej Agencji Muzycznej Polskiego Radia, że zdecydowała się wydać grupie albumu pt. „Zombie”. Na krążku można znaleźć przebojowe utwory zarejestrowane w języku polskim i angielskim, wśród nich wspomniany „Surf”. Warto dodać, że autorem zdjęcia promującego ten singiel jest Krzysztof Jędrzejak – wybitny fotograf, również surfer. Artysta zatrzymał w kadrach żywioł wody podczas pierwszych zimowych zawodów surfingowych w Polsce.

Polecam rozmowę z Paulem – wokalistą, multiinstrumentalistą, kompozytorem i autorem tekstów utworów z płyty „Zombie”. Równie aktywnymi interpretatorami, jak i twórcami materiału są wspomniani na początku, „Banan” i „Czipis”.

Wywiad z muzykiem otwiera kompozycja Nie martw się, a zamyka Can’t Stop. W spotkaniu brzmią także w kolejności, Zombi oraz Ciasteczka.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Paulem z zespołu WAKE UP GIANT ilustrowanej utworami z albumu ZOMBI
Aśka Tyszkiewicz. Fot. Materiały prasowe Popkiller 2024
Aśka Tyszkiewicz. Fot. Materiały prasowe Popkiller 2024
Pierwsza raperka w Polsce znana jako Aha T otrzymała Złotego Popkillera 2024.

Najbardziej prestiżową nagrodę hip-hopowej sceny w Polsce wręczono nadzwyczajnej Aśce Tyszkiewicz za całokształt dokonań na rzecz Kultury Hip-Hop, czyli za ogromne dokonania dla tej Kultury poprzez promowanie artystów, organizowanie koncertów, dziennikarską działalność radiową, by wymienić tylko kilka Jej dokonań.

Zaszczytne wyróżnienie odebrała z rąk wielce utytułowanego Łony, przed laty debiutującego w Jej autorskim magazynie WuDoo emitowanym na antenie Polskiego Radia Szczecin od 1995 roku. Dziś program nadawany jest w czwartki od godziny 22 w Radiu Szczecin Extra.

Polecam gorąco spotkanie ilustrowane Jej sceniczną twórczością.

Wywiad otwiera Upalne lato miejskie, a zamyka Wiatr w ciemnościach.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Aśką Tyszkiewicz
Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Fot. Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Pieśniarz, kompozytor i autor tekstów niezależny od ponad dwudziestu lat od wielkich wytwórni, mód i mainstreamowych mediów. Zależny tylko od swoich słuchaczy, których spotkał na wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych w kraju i za granicą.

Marcin Styczeń – z wykształcenia dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, proponuje swój kolejny album pod tytułem „Szyfr”. Dziś, 21 kwietnia 2024 premiera. Pierwszym singlem, promującym płytę jest utwór Odprowadzam moją młodość. To ostania piosenka, którą specjalnie dla artysty napisał śp. Ernest Bryll. Miała być dla muzyka opowieścią o pożegnaniu młodości i wejściu w wiek średni, ale po śmierci Ernesta Brylla nabrała zupełnie innego wymiaru. Stała się pożegnaniem samego poety. Ona też wybrzmi w spotkaniu z Marcinem, które otwiera utwór Dobrze mieć skrzydła, natomiast zamyka I tu, i tam. Wywiad ilustrują także – wspomniana piosenka Odprowadzam moją młodość oraz Wracaj i Zmyślona dziewczyna.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Marcinem Styczniem
1234567